Çekya Cumhuriyeti hakkında

Çek cumhuriyeti hakkında

Çek Cumhuriyeti Hakkında

 

Çek Cumhuriyeti ya da eski adı ile Çekoslovakya veya Çekya; denize kıyısı bulunmayan Orta Avrupa ülkelerinden bir tanesidir. Avusturya Macaristan İmparatorluğu’nun dağılması sonrasında kurulan ülke; Batı ve Kuzeybatı’da Almanya, Kuzey’de Polonya, güneyde Avusturya, doğusunda ise Slovakya ile komşudur. Çek Cumhuriyeti yeryüzü şekilleri değişiklik gösterirken Moravya ve Bohemya olarak iki bölgeden oluşmuştur. Batı bölgesi olan Bohemya çok yüksek olmayan dağlar ile çevrili havzalar, platolar ve nehir ile kaplı iken Doğu bölgesi Moravya çok daha ormanlık ve dağlıktır. Ülkenin yaklaşık olarak %30’luk dilimi ormanlık alanlar ile kaplıdır. Denize kıyısı olmayan bu Avrupa ülkesinde karasal iklim etkilidir ve bundan dolayı da kışlar sert ve soğuk geçer.

 

Ülkenin ekonomisi sanayiye dayalıdır. Avrupa ülkeleri içerisinde en fazla uranyum Çek Cumhuriyeti tarafından üretilir. Bununla beraber cıva, antimon ve kömür ile az miktarlarda petrol de üretilebilmektedir. Tarım ürünleri ise bilindik karasal iklim ülkesi ürünleri olan; arpa, yulaf, çavdar, patates, mısır ve buğdaydır. Çek Cumhuriyeti’nin küresel anlamda tanınmasını sağlayan başlıca ürünler ise cam işlemeleri, kristal ve granattaşıdır. Para birimi Çek Korunası olan ülke aynı zamanda biraları ile ünlüdür. Çek Cumhuriyeti ülkelerinden bir tanesi olan Pilsen, Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede yerel bira üreticilerinin isim hakkını aldığı yerdir.

 

2004 senesinde Avrupa Birliği ülkesi olan ülkenin başkenti Prag’ın tarihi oldukça eskidir. Bununla beraber şehir son zamanlarda önemli turizm üslerinden bir tanesi olmuştur. Bölgedeki meydanlar, katedraller, köprüler ve Prag Kalesi gerek Avrupa gerekse dünya vatandaşları adına oldukça ilgi çekici yerler olmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Şehirleri

 

Prag

 

1.3 milyon nüfusu olan ve Çek şehirleri içindeki en büyük yerleşim Prag’dır. Çek Cumhuriyeti’ndeki ekonomik ve bürokrasi yaşamı çoğunlukla bu şehirde geçmektedir. Şehir don derece göz alıcı ve butik bir güzelliğe sahip olmasının yanı sıra 2. Dünya Savaşı sırasında zarar görmemesinden ötürü de sahip olduğu tarihi birikimi muhafaza etmektedir. Unesco dünya koruması altındaki şehirde yer alan St. Vitus Katedrali görülmeye değerdir.

 

Pilzen (Pilsen)

 

Çek Cumhuriyeti’ndeki şehirler içinde 4. büyük şehir olmakla beraber Bohemya bölgesinin kuzey batısında bulunmaktadır. Büyük bira fabrikaları ile ünlenmiş olan Pilzen şehri için pek çok irili ufaklı çok sayıda bira üretim tesisi vardır. Şehir aynı zamanda Pilsen isim hakkını almıştır.

 

Brno

 

Brno Çek Cumhuriyeti şehirleri içinde 2. büyük şehirdir. Moravya’nın başkentliğini yapan kentin kendine has bir ruhu bulunmaktadır.

 

Ostrava

 

Çek Cumhuriyeti’ndeki 3. büyük şehir olan Ostava, aynı zamanda 2. büyük yerleşim yeridir. Burada Sovyetler döneminden kalmış çok fazla sayıda ağır sanayi tesislerinin yanı sıra kömür yatakları da bulunmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Vizesi

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup Çek Cumhuriyeti seyahati gerçekleştirmek isteyen kişilerin seyahat öncesinde Çek vizesi almaları gerekmektedir. Türkiye resmi pasaport sahibi olan kişiler Çek Cumhuriyeti vizesinden muaf olmaktadırlar. Çek vizesi alınması için seyahatten 15 gün öncesinde randevu alıp başvuru işlemleri yapılmalıdır. Başvuru için Çek Büyükelçilikleri olan Ankara, İstanbul ve Çek konsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş olan vize merkezleri ile iletişime geçilebilir.

Çekya Cumhuriyeti hakkında S.S.S

Çekya Cumhuriyeti'nin başkenti neresidir?

Çekya Cumhuriyetinin başkenti Prag şehridir.

Çek Cumhuriyeti'nde Ne Kadar Türk Var?

Çek İstatistik Ofisi'nin verilerine göre 1994 yılında Çekya'da Türk sayısı 223 iken bu sayı 2018 yılında 3,105'e ulaşmıştır.

Çekya mı Çek Cumhuriyeti mi?

Çek Cumhuriyeti'nin adı artık resmen Çekya oldu. Prag yönetimi yürürlüğe giren resmi değişikliği ve ülkenin yeni adının İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça, Arapça ve Çince'deki versiyonlarını başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası kuruluşlara bildirdi

Çekya Vize Randevu sayfamızı ziyaret ediniz.