Çek Turistik Vize Gerekli Evraklar 2023

Çek turistik vize gerekli evraklar nelerdir

Çek Turistik Vize Gerekli Evraklar

Çek Cumhuriyeti Vizesi

İkili görüşmeler doğrultusunda alınan karara göre bordo pasaport hamili Türkiye vatandaşları Çek Cumhuriyeti’ne yapacakları seyahat öncesinde amaca uygun olarak Çek Cumhuriyeti vizesi almakla yükümlüdür.

Resmi pasaport yani yeşil pasaport sahipleri ise 180 gün içinde 90 güne kadar ülke içinde ikame ve seyahat edebilir ve bunun için vize alma zorunluluğunda değildirler.

Kısa süreli olarak alınacak olan turistik, ticari ya da ziyaret gibi amaçlara dayanan vizeler, genel olarak visa center aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ancak Çek Cumhuriyeti vize başvurusu için tüm kategorilerde direkt Konsolosluklar ve Büyükelçilik ile irtibata geçilebilir.

Çek Cumhuriyeti Turistik Vizesi

Schengen Bölgesi’ne üye ülkelerden olan Çek Cumhuriyeti için alacağınız kısa dönem vizeler bu nedenden ötürü Schengen vizesi olarak değerlendirilmektedir. Bu uygulama sayesinde alınan Schengen vizesi ile diğer üye ülkelere de vize geçerliliği sona ermeden seyahat edilebilir.

Yalnızca sizden istenen girişinizi Çek Cumhuriyeti üzerinden yapmanız ve Çek Cumhuriyeti sonrası geçiş yapacağınız ülke hakkında bilet rezervasyonlarınız aracılığıyla bilgi vermenizdir.

C sınıfı olarak yani kısa dönem olarak değerlendirilen bu vize kategorisine başvuruda bulunduğunuz takdirde maksimum 90 gün geçerliliği olmakta ancak genelde ilk başvuruların 30 gün geçerlilikle verildiği görülmektedir.

Vize başvurusunu gerçekleştirmeden öncesinde yapılacak seyahatin ne amacı taşıdığını belirlemeniz zorunludur. Çünkü seyahat amacı vize kategorisini belirlemekte ve türe göre büyük evrak değişiklikleri olmaktadır.

Bahsetmekte olduğumuz Çek Cumhuriyeti turist vizesi ile sadece kültürel gezilere dahil olabilir, herhangi bir ticari işlemde bulunamazsınız.

Çek Turistik Vize Gerekli Evraklar 2023

Turist sıfatıyla gitmiş olduğunuz ülkede vize kapsamı dışında bir işlem yaptığınız, yani davetiye olmaksızın yakınınızla ikamet ettiğiniz ya da ticari iş yürüttüğünüz tespit edildiğinde hem var olan vizeniz hem de sonraki vize başvurularınız riske girmektedir.

Genelde Çek Cumhuriyeti turistik vize başvurusu neticesinde 90 güne kadar süreyle ülkede ikamet etme ve ülke içinde seyahat hakkınız bulunacaktır.

Ülkeye daha uzun süreli yapılacak seyahatlerde daha farklı izin kategorilerinde başvuru yapılması önerilir. Çünkü vize geçerliliği sona ermeden ülkeye dönmeniz ve seyahat totalinin Schengen vizesinin süresini aşmaması zorunludur.

7 ila 10 iş günü arasında sonuçlanmakta olan Çek Cumhuriyeti turist vize başvurusu bazı istisna durumlarda uzayabilmektedir. Bunun için yetkililerin resmi tatil dönemleri kontrol edilebilir ve başvuru yapılacak dönem bu tatiller dışına denk getirilebilir.

Ancak başvuru dosyanızda olmayan el belge talebi, şahsi görüşmeye çağırılmanız ya da yetkililerin bir yoğunluk içerisinde olması da kontrol dışı süre uzamalarına neden olacaktır.

Bu nedenle aksi bir durumla karşılaşmamak adına seyahat edeceğiniz günden en fazla 90 en az 15 gün önceden başvurunuzu tamamlamış olmanız tavsiye edilir.

Çek Turistik Vize Gerekli Evraklar 2023 S.S.S

Çekya Turistik Vize Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çekya vizesi gerekli temel evrakları şunlardır: Çekya vize başvuru formu ve dilekçesi, 2 adet biyometrik fotoğraf, Pasaport ve kimlik belgeleri fotokopileri, Gelir belgeleri ve banka hesap özeti, Seyahat sağlık sigorta poliçesi, Otel ve ulaşım rezervasyonları

Çekya Turistik Vize Evrakları Nereye Teslim Edilir?

Çekya turistik vize evrakları yetkili vize başvuru merkezlerine teslim edilerek vize başvurusu tamamlanır.

Çekya Turistik Vize Gerekli Evraklar Nasıl Hazırlanmalı?

Çekya Turistik vize gerekli evrakları eksiksiz ve hatasız bir şekilde hazırlanmalıdır, uzman vize danışmanlarından destek alınmalıdır.

Çekya Vize Randevu sayfamızı ziyaret ediniz.