Çek Oturma İzni Şartları

Çek oturma izni vizesi

Çek Oturma İzni

Çek Cumhuriyeti 2004 yılından bu yana Avrupa Birliğinde yer alan Scehengen ülkelerindendir. Çek Cumhuriyeti oturma izni için uzun dönem vize almanız gerekir.

Uzun dönem oturma izinleri 3 aydan fazla süreyi kapsar. Çek elçiliklerinden oturum izni için başvurular yapılmaktadır. Uzun dönem vize için Çek Cumhuriyeti’nde eğitim görmek, çalışmak, aile ziyareti yapmak gerekir.

Uzun dönem oturum izinleri içinde Employment Card ve Blue Card seçenekleri de bulunur.

Çek oturum izni alındıktan 5 yıl sonra gerekli şartlar sağlandığında ülkede daimi ikamet alınabilir. Sürekli olarak ikamet edildikten tam beş yılın dolması ile birlikte Çek Cumhuriyeti vatandaşlığında bulunabilmektedir.

Vatandaşlık için Çekçe dil yeterliliği sınavından geçer not almanız gerekir. Tarih ve kültür gibi yeterlilik sınavları da vatandaşlık için yapılır.

 Oturum izinlerinde gerekli olan; pasaport, fotoğraf, başvuru dilekçesi gibi belgelere ek olarak seyahat sigortası da istenir. Çek Cumhuriyet’inde oturum izni almanın pek çok yolu bulunur.

l Çek Cumhuriyeti’nde iş kurarak oturum izni almanız sağlanabilir

l Yüksek lisans ya da doktora gibi eğitimler ile Çek Cumhuriyeti oturum izni almanız mümkün olur.

l Çek Cumhuriyeti’nde çalışmak oturum izni almanızı sağlar

l Yoğun Çekçe kurslarından eğitim almak da oturum izni almanızı sağlar.

l Çek ya da AB vatandaşı olan biri ile evlenmek de oturum izni almanızı sağlar.

Oturum izni sonrasında gerekli şartları sağlamanız kaydıyla uzun süreli oturum izni vatandaşlığa dönüşebilir.

Çek Cumhuriyeti Oturma İzni S.S.S

Çek Cumhuriyeti Oturma İzni Şartları Nedir?

Çek Cumhuriyet Oturma izni almak için yetkili makamların onayı gerekir. Uzun süreli bir vize tarzı olan oturma izni vizesi için Çekya Konsolosluklarına şahsen başvuru yapmak gerekir.

Çekya Oturma İzni Nasıl Uzatılır?

Çekya Oturma izni süresi dolmaya yakın Çekya'daki yetkili makamlara başvuru yapılarak ve gerekli evraklar teslim edilerek oturma izni süresi uzatılır.

Çek Cumhuriyeti Uzun Dönem Oturum İzni Nasıl Alınır?

Soruyu yurt dışında oturmak isteyen birçok kişi sormuştur. Uzun dönem oturma izinleri 3 aydan uzun süreleri kapsar. Uzun dönem izin için Çek Cumhuriyeti’nde eğitim görmek, çalışmak veya akraba ziyaret etmek gereklidir.