Çek Cumhuriyeti Vize İşlemleri

Çek vize işlemleri bilgisi

Çek Cumhuriyeti Vize İşlemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 Çek Cumhuriyeti Vizesi Almak Zor Mu?

 Çek Cumhuriyeti Avrupa Birliği ve Schengen ülkesidir. Evrakların eksiksiz ve konsolosluğun önceliğine göre hazırlanması durumunda vizenin alınması zor olmayacaktır.

Çek Cumhuriyeti Vize Randevusu Nasıl Alınır?

 Vize randevusu, Çek konsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş olan vize hizmet merkezlerinden alınacaktır. Çek vizesi randevusu olmadan başvuru yapılamayacaktır.

Kişilerin vize başvurusunda şahsen bulunmaları gerekmektedir. Vize randevusu işlemleri Çek vizesi için gerekli evraklar ve biyometrik veri yani parmak izi ibrazını içermektedir

. Daha öncesinde alınan Schengen vizelerinde geçerli parmak izi verilmesi adına Çek vize randevusuna gelmeleri gerekecektir.

Çek Vizesi İşlemleri

Çek Vizesi İşlemleri

Çek Vize Dilekçe Örneği

 Yazılacak olan Çek vize dilekçe örneği Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben; seyahatin sponsorunu, seyahatin içeriğini ve seyahat tarihlerini içerek şekilde yazılmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Erasmus Vizesi Nasıl Alınır?

 Çek Cumhuriyeti Erasmus vizesi almak adına İstanbul Çek Başkonsolosluğu ya da Ankara Çek Büyükelçiliği’ne başvuru yapmaya gerek olmayacaktır. Kişilerin Türkiye’deki üniversitesinin bulunduğu şehirde yer alan Çek Cumhuriyeti konsolosluğu üzerinden vize başvurusu yapabilirler.

Çek Cumhuriyeti Vizesi İşlemleri

 Çek Cumhuriyeti’ne seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahatlerinden önce Çek vizesi almaları zorunlu olmaktadır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaportu olan kişilerin vize için başvuru yapmalarına gerek yoktur.

İki ülke arasında yapılan anlaşmalar gereğince 180 gün içinde 90 günü geçmemek ön şartı ile Çek vizesi kaldırılmıştır. 2007 yılından beri Schengen ülkesi olan Çek Cumhuriyeti’ne Schengen oturum izni olan TC vatandaşları 90 güne kadar Çek vizesi almalarına gerek kalmadan seyahat edebilirler.

Çek vize işlemleri adına Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara, Çek Fahri Konsolosluklarına, İstanbul Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’na ve konsolosluklar tarafından yetkilendirilmiş olan vize merkezlerine başvuruda bulunabilirler.

Çek Cumhuriyeti Vize İşlemleri S.S.S

Çek Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çek Cumhuriyeti için vize çıkış süresi, evrakların tamamlanması ve konsolosluğun ek evrak isteme taleplerine göre değişim gösterecektir. Fakat tüm evrakların eksiksiz olarak hazırlanması sonrasında vize 7 ila 10 gün içinde çıkartılmış olacaktır. Vize süresi ile seyahat tarihinin çakışmaması adına başvuruların en az 15 en çok 90 gün öncesinde yapılması tavsiye edilmektedir.

Çek Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Vize için ödenecek olan ücret, başvuruyu yapacak olan kişinin seyahat amacına göre değişecektir. Bununla beraber Çek vizesi ücreti içeriği ve ülkede kaç gün kalınacağına bağlı olarak da değişim gösterecektir. Çek vizesi ücretleri İstanbul Çek Başkonsolosluğu, Ankara Çek Büyükelçiliği ve Çek konsoloslukları tarafından yetkilendirilen vize merkezleri üzerinden başvurular kabul edildiğinden, vize hizmet merkezi bedelleri vize harç bedelleri ile beraber ödenecektir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Schengen Mi?

Çek Cumhuriyeti için alınacak olan vize Schengen kapsamında yer alan bir vizedir. Kısa süreli yani 90 günlük vize başvurularında Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi başvurusu yapılabilirken uzun süreli kalınmak istendiği zaman ise Çek ulusal vizesi için başvuru yapılmalıdır.

Çek Vize Randevu sayfamızı ziyaret ediniz.