Çek Cumhuriyeti Turistik Vize

Çek turistik vize ücreti

Çek Cumhuriyeti Turistik Vize İçin Gerekli Evrak ve Belgeler

 Pasaport

 Pasaport en az 3 ay geçerli olup aynı zamanda en az 2 boş sayfası olmalı ve 10 seneden eski olmamalıdır. Pasaportta evlilikten ötürü soyadı değişikliği bulunuyorsa, evlilik tarihi sonrasındaki 3 ay içinde yeni soyadı üzerinden düzenlenmiş pasaportlar ile başvuru yapmaları gerekir. Eski pasaporttaki resimli sayfa ve Schengen vizelerinin de fotokopileri istenmektedir.

Çek Turistik Vize Başvuru Formu

 Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’na ait web sitesinden Çek Schengen vize başvuru formu tam ve net bir şekilde yanıtlanarak doldurulmalıdır. Son sayfada bulunan iki imza bölümüne imza atılarak form doldurulmalıdır. 18 yaş altında ve ebeveynlerinin pasaportuna kayıtlı olan çocuklar adına da başvuru formu doldurulmalı ve ebeveynler bu formu imzalamalıdır.

Biometrik Fotoğraf

 Başvuru sahibine ait olan biometrik fotoğraf 2 adet olmalıdır. 35 mm x 45 mm boyutlarında, kafa boyutu fotoğrafta 35 mmden büyük olmamalı, son 6 ayda çekilmeli, arka fonu beyaz olmalı ve başvuru sahibinin daha öncesinde aldığı herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olması gerekmektedir.

Nüfus Cüzdanı ve Evlilik Cüzdanı

 Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’na yapılacak ticari vize başvurusunda başvuru yapan kişinin nüfus cüzdanının ön ve arka kısmının fotokopisinin yanı sıra kişi eğer evli ise evlilik cüzdanının fotokopisi de evraklar içinde olmalıdır.
Çek Cumhuriyeti Turistik Vize

Çek Cumhuriyeti Turistik Vize

Finansal Durumu Kanıtlayan Belgeler

Çek Turistik Schengen Vize işlemlerinde bulunan başvuru sahibinin 3 aylık maaş bordroları, bağlı bulunulan Kurum tarafından kaşe atılarak, ıslak imzalı olarak sunulmalıdır. Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu/Elçiliği, seyahat masrafları karşılığı bakiyenin banka hesabında teminatı; Çek Turistik Vize başvuru sahibinin banka hesabında EURO/TL veya USD karşılığı bakiyeyi görmelidir. Hesapta görülmesi gereken bakiye, kişinin Çek Cumhuriyeti’nde kalacağı her gün için en az 100 TL olmalıdır. Bankadan son 3 aylık aktif banka hesap dökümü, 1 hafta içinde alınmış olmalıdır. Bankanın orijinal kaşesi, imzası ve bankanın imza sirküleri ile birlikte sunulmalıdır. Çek Turistik Schengen Vize başvurusunda bulunan kişi Emekli ise; emekli maaşının banka dökümü yeterlidir. Çek Turistik Schengen Vize başvurusunda bulunan kişi Öğrenci ise; seyahatine sponsor olan ebeveyninden, seyahatin detaylarını ve seyahatin tüm masraflarının karşılanacağına dair bir dilekçe sunulmalıdır . Öğrenciye sponsor olan ebeveynin iş evrakları ve ekonomik durumu da dilekçeye eklenmelidir. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Çek Cumhuriyeti Turistik Vize başvurusunda bulunan Öğrenci reşit değil ise; anne ve babadan noter tasdikli İzin Belgesi (Muvafakatname). NOT: Seyahat eden ebeveyn evli değil ise veya ebeveynlik yetkisi sadece kendisindeyse,bu koşul geçerli değildir. Çek Turistik Vize müracaatında bulunan kişi adına; varsa Türkiye veya Avrupa’da gayrimenkullerinin belgelerinin (tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri, vb.) fotokopileri.

Mesleki/İş Durumunu Gösteren Resmi Belgeler

Çek Turist Vizesi müracaatında bulunacak kişi bir Kurum/Şirkete bağlı Çalışan ise; SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü ve bağlı bulunulan kurum/şirketten alınacak, antetli kağıda yetkili kişi tarafından, kaşe ve ıslak imzası bulunan İzin Belgesi veya İşveren Mektubu. Varsa, Görev Kimlik Kartı’nın fotokopisi. Çek Turist Vizesi müracaatında bulunacak kişi Çiftçi ise; Bağlı olduğu Ziraat Odası tarafından verilmiş Çiftçi Belgesi aslı ve fotokopisi. Çek Turist Vizesi müracaatında bulunacak kişi Öğrenci ise; Güncel tarihli Öğrenci Belgesi Çek Turist Vizesi müracaatında bulunacak kişi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise; mesleği ile ilgili Oda Kaydı yada Meslek Kimlik Kartı ibraz edilmelidir. Çek Turistik Vize işlemi için başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkete ait kurumsal resmi evraklar: Şirketin Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı – Çek Turistik Vize müracaatında bulunacak kişinin ilk schengen vize başvurusu ise; son 3 yıl içerisinde alınmış şirkete ait Faaliyet Belgesinin aslı ibraz edilmelidir. Şirketin Vergi Levhası fotokopisi- son yıla ait vergi beyanı bilgileri beyan edilmelidir. Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi- Çek Turistik Vize işlemlerinde bulunacak başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkette isim ve ünvan değişikliği varsa Sicil Gazetesi bu bilgileri içermelidir.

Seyahat Sağlık Sigortası

 Çek Cumhuriyeti’ne gidecek olan kişilerden seyahatten bir gün önce başlayıp bir gün sonra bitecek seyahat sigortası yaptırmaları istenmektedir. Bu sigorta kişinin Çek seyahat süresini kapsayacak hastane, acil tıbbi bakım ve sağlık sebepleri ile hazırlanmalı; bunun yanı sıra ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ve hastane bakım masraflarını da kapsayan 30.000 £ tutarında seyahat sağlık sigortası sunulmalıdır. Çek turistik vize gerekli evraklar nelerdir

Çek Turistik Vize Gerekli Evraklar

Çek Cumhuriyeti Vizesi İkili görüşmeler doğrultusunda alınan karara göre bordo pasaport hamili Türkiye vatandaşları Çek Cumhuriyeti’ne yapacakları seyahat öncesinde amaca uygun olarak Çek Cumhuriyeti vizesi almakla yükümlüdür. Resmi pasaport yani yeşil pasaport sahipleri ise 180 gün içinde 90 güne kadar ülke içinde ikame ve seyahat edebilir ve bunun için vize alma zorunluluğunda değildirler. Kısa süreli olarak alınacak olan turistik, ticari ya da ziyaret gibi amaçlara dayanan vizeler, genel olarak visa center aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ancak Çek Cumhuriyeti vize başvurusu için tüm kategorilerde direkt Konsolosluklar ve Büyükelçilik ile irtibata geçilebilir.

Çek Cumhuriyeti Turistik Vizesi

Schengen Bölgesi’ne üye ülkelerden olan Çek Cumhuriyeti için alacağınız kısa dönem vizeler bu nedenden ötürü Schengen vizesi olarak değerlendirilmektedir. Bu uygulama sayesinde alınan Schengen vizesi ile diğer üye ülkelere de vize geçerliliği sona ermeden seyahat edilebilir. Yalnızca sizden istenen girişinizi Çek Cumhuriyeti üzerinden yapmanız ve Çek Cumhuriyeti sonrası geçiş yapacağınız ülke hakkında bilet rezervasyonlarınız aracılığıyla bilgi vermenizdir. C sınıfı olarak yani kısa dönem olarak değerlendirilen bu vize kategorisine başvuruda bulunduğunuz takdirde maksimum 90 gün geçerliliği olmakta ancak genelde ilk başvuruların 30 gün geçerlilikle verildiği görülmektedir. Vize başvurusunu gerçekleştirmeden öncesinde yapılacak seyahatin ne amacı taşıdığını belirlemeniz zorunludur. Çünkü seyahat amacı vize kategorisini belirlemekte ve türe göre büyük evrak değişiklikleri olmaktadır. Bahsetmekte olduğumuz Çek Cumhuriyeti turist vizesi ile sadece kültürel gezilere dahil olabilir, herhangi bir ticari işlemde bulunamazsınız. Çek Turistik Vize Gerekli Evraklar 2023 Turist sıfatıyla gitmiş olduğunuz ülkede vize kapsamı dışında bir işlem yaptığınız, yani davetiye olmaksızın yakınınızla ikamet ettiğiniz ya da ticari iş yürüttüğünüz tespit edildiğinde hem var olan vizeniz hem de sonraki vize başvurularınız riske girmektedir. Genelde Çek Cumhuriyeti turistik vize başvurusu neticesinde 90 güne kadar süreyle ülkede ikamet etme ve ülke içinde seyahat hakkınız bulunacaktır. Ülkeye daha uzun süreli yapılacak seyahatlerde daha farklı izin kategorilerinde başvuru yapılması önerilir. Çünkü vize geçerliliği sona ermeden ülkeye dönmeniz ve seyahat totalinin Schengen vizesinin süresini aşmaması zorunludur. 7 ila 10 iş günü arasında sonuçlanmakta olan Çek Cumhuriyeti turist vize başvurusu bazı istisna durumlarda uzayabilmektedir. Bunun için yetkililerin resmi tatil dönemleri kontrol edilebilir ve başvuru yapılacak dönem bu tatiller dışına denk getirilebilir. Ancak başvuru dosyanızda olmayan el belge talebi, şahsi görüşmeye çağırılmanız ya da yetkililerin bir yoğunluk içerisinde olması da kontrol dışı süre uzamalarına neden olacaktır. Bu nedenle aksi bir durumla karşılaşmamak adına seyahat edeceğiniz günden en fazla 90 en az 15 gün önceden başvurunuzu tamamlamış olmanız tavsiye edilir.

Çek Turistik Vize Gerekli Evraklar 2023 S.S.S

Çekya Turistik Vize Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çekya vizesi gerekli temel evrakları şunlardır: Çekya vize başvuru formu ve dilekçesi, 2 adet biyometrik fotoğraf, Pasaport ve kimlik belgeleri fotokopileri, Gelir belgeleri ve banka hesap özeti, Seyahat sağlık sigorta poliçesi, Otel ve ulaşım rezervasyonları

Çekya Turistik Vize Evrakları Nereye Teslim Edilir?

Çekya turistik vize evrakları yetkili vize başvuru merkezlerine teslim edilerek vize başvurusu tamamlanır.

Çekya Turistik Vize Gerekli Evraklar Nasıl Hazırlanmalı?

Çekya Turistik vize gerekli evrakları eksiksiz ve hatasız bir şekilde hazırlanmalıdır, uzman vize danışmanlarından destek alınmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Turistik Vize Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti Turistik vize yetkili vize başvuru merkezlerine şahsen başvuru yapılarak alınır. Gerekli vize evraklarının eksiksiz ve hatasız olması gerekir.

Çek Cumhuriyeti Turistik Vize Ücreti Nedir?

Çek Cumhuriyeti Turistik vize 80 Euro konsolosluk harcı ve 30 Euro vize başvuru merkezi hizmet bedelinden oluşur.

Çek Cumhuriyeti Turistik Vize Kaç Günde Sonuçlanır?

Çek Cumhuriyeti Turistik vize 5-10 iş günü içinde alınır.

Çek Cumhuriyeti Vize Randevu sayfamızı ziyaret ediniz.