Çek Cumhuriyeti Erasmus Vizesi

Çek erasmus vize koşulları

Çek Cumhuriyeti Erasmus Vizesi

Erasmus ülkeler arasındaki üniversitelerin öğrenci değişim programını kapsayan Avrupa Birliği projesidir. Bu alanda öğrenciler, her hangi bir Avrupa Birliği statüsünde bulunan ülkeden yükseköğretim alanında mesleki öğrenim, staj hareketliliği ya da tamamen eğitim gibi farklı amaçlara ayrılan bir tür proje hareketidir.

Çek Cumhuriyeti Erasmus Vizesi bu anlamda Türkiye’de bulunan öğrencilerin başvurular sonucu aldıkları onay ile Çek Cumhuriyeti’nden herhangi anlaşmalı bir üniversitede eğitim ya da staj görmektir.

Bu alanda öğrencilerin Erasmus programına katılabilmeleri için gereken bazı hususlar bulunur. Bunalar;

-Yabancı dil becerisi

-Not ortalaması 4.00/2.00 olması gibi

Bu kaidelerden olumlu sonuç alan her yükseköğretim öğrencisi Çek Cumhuriyeti Erasmus Vizesine gerekli kaideler ile başvuruda bulunabilir.

Nitekim başvuru süreci eğitim amacı güttüğü için kısa tutulmaktadır. Yani sonuçlanma bir hafta içerisindedir.

Çek Cumhuriyeti Erasmus Vizesi için doğal olarak başvuru anlamında bazı evraklar gerekir.

•Geçerliliği en az 6 ay olan Pasaport

•Tam teşekküllü nüfus cüzdanı belgesi

•Yükseköğretim de öğrenim görüldüğüne dair belge

•Çek Cumhuriyeti’nde bulunan üniversitenin Erasmus onay belgesi

•Sağlık raporu

•Öğrencinin seyahat ve barınma planını gösterecek Belge

•3 adet Biometrik fotoğraf

•Banka hesap bilgi dokümanları

Temin edilen belgelere Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna yapılan müracaat ile başvuru tamamlanır. Bu belgeler aynı zamanda ibraz edilmelidir.

Başvuru sürecini olumlu yönde etkilemesi adına eski kullanılan vizelerin fotokopisi de gereklidir. Çek Cumhuriyeti bu vize için verdiği süre en az bir dönemliktir (6 aylıktır). Yapılacak başvuruya göre de iki ya da üç döneme de uzatılabilir.

Çek Cumhuriyeti Öğrenci Vizesi

Çek Cumhuriyetinde lise, üniversite ve yüksek lisans eğitimi almak isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uzun süreli vize olarak maksimum bir yıllık verilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Erasmus Vizesi

Bu vizenin sütresinin bitmesine yakın uzatma talebi ile Çek Cumhuriyetinde görülen eğitim boyunca Çek Öğrenci vizesi uzatılabilmektedir.

Çek Cumhuriyetinde öğrenci vizesi almak aynı zamanda Çek oturum izni ile maksimum bir yıllık istenirse ekstra uzatmalı şekilde sağlanmaktadır.

Bunun için Çek Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında denklik olan okulların tercihe dilmesi, ülkeye dönüldüğü zaman, iş bulabilme ve diplomanın geçerliliğini de tehlikeden uzaklaştırmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Öğrenci vizesi kapsamında yapılacak olan başvurularda ekstra olarak belge talebinde bulunulmaktadır. Bu belgeler bu vizeye özel olarak aşağıda listelenmektedir.

Başvuru sahibinin öğrenci belgesi: Bu belge başvuru sahibinin öğrenci olduğunu kanıtlayıcı aynı zamanda da hangi sınıfta olduğunu gösteren belge niteliğindedir.

Türkiye cumhuriyetinde bağlı bulunulan okuldan alınması gerekmektedir.

Seyahatin gidişi uçak bileti rezervasyon bilgileri

Çek Öğrenci vizesi kapsamında konaklanacak olan yerin bilgileri, ev, yurt, otel vb. rezervasyon bilgileri ya da kira sözleşmesi örneği

Çek öğrenci vizesi başvurusunda bulunacak olan kişi 18 yaşından küçük ise, ebeveynlerinden alınacak yurt dışına çıkma izin belgesinin olduğu noter onaylı bir adet muvafakat namenin aslı

Seyahat boyunca, öğrenci vizesi kapsamında seyahatin eğitim ve harç ücretlerinin yatırılmasına ilişkin ebeveynlerden alınacak olan bir adet noter onaylı taahhütname.

Çek Cumhuriyeti lise ya da üniversitenin hangisine başvuruda bulunuyor ise, okulun öğrenciyi kabul ettiğini gösterir nitelikte belge

Davet Mektubu: Başvuru sahibi öğrenciyi başvuruda bulunduğu okulun kabul  etmesine yönelik olarak hazırlanan belge

Yukarıda yer alan seyahat bilgileri ve seyahat evrakları göz önünde bulundurulduğu zaman Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’nun başvuruda istenilecek olan evraklar hususunda değişiklik yapma hakkı bulunmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Erasmus Vizesi S.S.S

Çekya Erasmus Vizesi Nedir?

Çekya Erasmus vizesi öğrenci değişim programı ile Çekya'da eğitim görmek isteyen üniversite öğrencilerinin yararlandığı bir vizedir.

Çekya Erasmus Vizesi Nasıl Alınır?

Çekya Erasmus vizesi alabilmek için gerekli belgeleri tamamlayarak yetkili vize başvuru merkezlerine başvuru yapmak gerekir.

Çekya Erasmus Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Çekya Erasmus vizesinin sonuçlanma süresi ortalama 5-10 iş günü arasındadır.

Çekya vize ücret sayfamızı ziyaret ediniz.