Çek Cumhuriyeti Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

çek aile arkadaş ziyaret vizesi nedir

Çek Cumhuriyeti Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Çek Cumhuriyeti Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Gerekli Evraklar Hakkında

 Pasaport

Çek aile arkadaş ziyareti vizesi başvurusu adına istenilen pasaportun geçerlilik şartları: Çek Cumhuriyeti seyahatinin bitmesi itibariyle en az 3 ay geçerliliği olması, pasaportta en az 2boş sayfa bulunması ve 10 seneden eski olmamasıdır.

Evliliği sonrasında soyisim değişikliği bulunan kişilerin evlilik tarihinden itibaren 3 ay içinde yeni soy isimleri ile beraber yeni pasaportları ile başvuru yapmalıdırlar.

Çek Schengen Vize Başvuru Formu

 Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu, Schengen vize başvuru formunun net ve okunaklı şekilde yanıtlanmasını, son sayfada bulunan iki imza bölümüne imza atılıp işlemlerin sonuçlandırılmasını talep etmektedir.

18 yaş altında olan ve ebeveynlerinin pasaportuna kayıtlı olan çocuklar için de başvuru formu doldurulup ebeveynler imzalanmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Çek Cumhuriyeti Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Biometrik Fotoğraf

 Vize için istenilecek fotoğraf 2 adet 35 mm x 45 mm ebatlarda, kafa boyutu 35 mm’den büyük olmamalı, son 6 ay içinde çekilmeli, arka fonu beyaz ve başvuru sahibinin pasaportunda daha öncesinde kullanılmamış olmalıdır.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

 Vize için başvuru sahibi ve onu davet eden kişi arasındaki aile bağlarının olduğuna dair güncel tarihli, aile ve ikamet edilen adres bilgilerini de içerecek tarzda düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği hazırlanmalıdır.

Çek Aile/Arkadaş Ziyareti Vize Davetiyesi

 Bu vize için başvuru yapacak olan kişiye Çek Cumhuriyeti’nden gelmiş olan davetiyede davet eden kişiye ait kişisel ve iletişim bilgileri, davet etmiş olduğu kişi ile yakınlığı, davet edilen kişi ile alakalı bilgiler, ziyaret amacı, istenilen vize süresi, kalınacak eve dair açık adres, seyahat – konaklama giderlerinin karşılanacağına dair bilgileri içermelidir.

Davetiyeyi gönderecek kişiye ait kimlik cüzdanı ve pasaportun kimlik bilgilerinin fotokopileri de istenmektedir.

Finansal Durumu Kanıtlayan Belgeler

 Çek aile/arkadaş ziyareti vize başvurusu sahibi olan kişinin banka hesabında olan bakiyenin Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu/elçiliği yetkilileri tarafından seyahat masrafı teminatı olarak görmeleri gerekmektedir.

Hesapta olması gereken bakiye, kişinin Çek Cumhuriyeti sınırlarında kalacağı her gün için en az 100 TL’dir.

Bankadan son 3 aya ait aktif banka hesap dökümü, 1 hafta içerisinde alınmalıdır. Bankaya ait orijinal kaşesi, imzası ve bankaya ait imza sirküleri ile beraber sunulmalıdır.

Vizeye başvuran kişi çalışıyorsa, son 3 aylık maaş bordroları çalıştığı kurum tarafından kaşeli ve ıslak imzalı olarak sunulmalıdır.

Çek Aile/Arkadaş Ziyareti Schengen Vize başvurusunda bulunan kişi emekli ise

 Emekli maaşının banka dökümü ya da emekli cüzdanı sunulmalıdır.

Kişi öğrenci ise; seyahat sırasında sponsor olacak ebeveynden, seyahatin ayrıntılarını ve seyahatin büyün masraflarının karşılanacağı ile alakalı dilekçe sunulmalıdır. Sponsor ebeveyn aynı zamanda iş evrakları ve ekonomik durumunu da dilekçeye eklemelidir. Ayrıca reşit olmayan öğrenci için anne babadan noter tasdikli izin belgesi sunulmalıdır.

Mesleki/İş Durumunu Gösteren Resmi Belgeler

 Çek Aile/Arkadaş Ziyareti Vize müracaatında bulunacak kişi bir Kurum/Şirkete bağlı Çalışan ise; SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü ve bağlı bulunulan kurum/şirketten alınacak, antetli kağıda yetkili kişi tarafından, kaşe ve ıslak imzası bulunan İzin Belgesi veya İşveren Mektubu veya İzin Onayı.

Çek Aile/Arkadaş Ziyareti Vize başvurusunda bulunan kişi Şirket Sahibi ise; Şirketin antetli kağıdına, şirketin faaliyet bilgileri içeren, seyahat amacını ve şirketteki pozisyonunu açıklayan bir dilekçe olmalıdır. İmza ve kaşeli.

Çek Aile/Arkadaş Ziyareti Vize müracaatında bulunacak kişi Çiftçi ise;Bağlı olduğu Ziraat Odası tarafından verilmiş Çiftçi Belgesi aslı ve fotokopisi.

Çek Aile/Arkadaş Ziyareti Vize müracaatında bulunacak kişi Öğrenci ise;Güncel tarihli Öğrenci Belgesi .

Çek Aile/Arkadaş Ziyareti Vize müracaatında bulunacak Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise; mesleği ile ilgili Oda Kaydı yada Meslek Kimlik Kartı ibraz edilmelidir.

Çek Aile/Arkadaş Ziyareti Vize işlemi için başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkete ait kurumsal resmi evraklar:7

Şirketin Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı – Çek Aile/Arkadaş Ziyareti Vize müracaatında bulunacak kişinin ilk Schengen vize başvurusu ise; son 3 yıl içerisinde alınmış şirkete ait Faaliyet Belgesinin aslı ibraz edilmelidir.

Şirketin Vergi Levhası fotokopisi- son yıla ait vergi beyanı bilgileri beyan edilmelidir.

Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi- Çek Aile/Arkadaş Ziyareti Vizeişlemlerinde bulunacak başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkette isim ve ünvan değişikliği varsa Sicil Gazetesi bu bilgileri içermelidir.

Seyahat Planının Destekleyen Belgeler

 Başvuru sahibine ait Çek Cumhuriyeti’ne seyahat tarihlerini içermekte olan, ulaşım planını teyit edecek olan rezervasyon bilgilerini sunmaları gerekmektedir.

Gidiş dönüş uçak rezervasyonu, özel araç ile seyahat edilecekse araç ruhsatı, seyahat tarihlerini kapsayacak yeşil sigorta ile uluslar arası ehliyetin orijinali ibraz edilmelidir.

Seyahat Sağlık Sigortası

 Vize başvurusunu yapacak olan kişinin Çek seyahat süresini kapsayacak hastane tedavisi, tıbbi bakım ve kaza risklerini kapsayacak sigorta poliçesi; ülkeye geri dönüş, hastane bakımı ya da acil tıbbi bakım masrafları dahil 30.000 £ teminat tutarında ve Schengen bölgesinde geçerli olan, seyahat süresinden bir gün önce başlayıp dönüş tarihinden bir gün sonra biten orijinal sağlık sigortası bulunmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi S.S.S

Çek Cumhuriyeti Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi Nedir?

Çek Cumhuriyeti Aile Arkadaş ziyareti vizesi aile bireyleri veya arkadaşları Çekya'da olan kişilere davetiye aracılığıyla verilir. Kısa bir süre Çekya'da kalma imkanı tanır.

Çek Cumhuriyeti Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti Aile Arkadaş ziyareti vizesi yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu alınarak elde edilir.

Çek Cumhuriyeti Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Çek Cumhuriyeti Aile Arkadaş vizesi ortalama olarak 5-10 iş günü içerisinde sonuçlanır.

Çek Vize Ücretleri sayfamızı ziyaret ediniz.