Çek Cumhuriyeti Vize Randevu

Çek vize randevu

Çek Cumhuriyeti (Çekya) Vizesi Pasaport Vize Randevu

Gerek kültürel yapısı, gerekse de gotik tarzı ile Çekya, dünyanın ve Avrupa’nın en gözde ülkelerinden birisi. Geçmişte Çekoslavakya ve Çek Cumhuriyeti adı ile anılan ülke, 2016 yılından beri uluslararası alanda, tescil edilmiş kısa ismi ile (Çekya) anılıyor.

Çekya’nın nüfusu ise 10,65 milyon. Başkent Prag, Brno, Ostrava ve Plzen gibi şehirler ise ülkenin en bilinen turizm merkezleri. Her yıl, neredeyse nüfusu olan 10 milyona yakın turist çeken Çekya için turizm bir hayli önemli. Hâl böyle olunca da Çekya’ya nasıl gidilir, Çekya vizesi nasıl alınır ve Çekya Schengen vizesi kaç günde sonuçlanır soruları, çok sık sorulan sorular arasında yer alıyor.

Çekya, Orta Avrupa’da, Balkanlar ile Kuzey Avrupa ülkeleri arasında, denize sınırı olmayan bir ülke. Buna rağmen, Alman kültürü ile Slav kültürü arasında kalan ve uzun yıllar boyunca Avusturya-Macaristan topluluğu içerisinde var olan Çekya, 1993 yılında kurulmuş bir Cumhuriyet.

Çekya hem Avrupa Birliği hem de Schengen üyesi bir ülke olduğundan, bu ülkeye gitmek için Bordo Pasaport sahibi her Türk vatandaşının Schengen vizesi alması gerekiyor. Çekya vizesi ortalama 5 ile 15 gün içinde sonuçlanıyor.

Çek Cumhuriyeti (Çekya) Vizesi Pasaport Vize Randevu

Çek Cumhuriyeti (Çekya) Vizesi Pasaport Vize Randevu

Çekya Vize Randevusu Açıldı

Başvuru işlemleriniz neticesinde alabileceğiniz ‘’Çekya vize randevusu açıldı’’ bildirimi ile birlikte, hayalinizdeki Çekya seyahatine bir adım kaldığını öğrenmiş olursunuz. Elbette bu seyahat öncesi, birçok işlemin gerçekleştirilmesi ve son olarak da Çekya Konsolosluk randevusu ile onay almanız şart. Çekya vizesi almak için yapmanız gereken işlemler, sırası ile şu şekilde;

  1. Vize başvuru merkezimiz ile iletişime geçin
  2. Tarafımızdan, hangi vizeye uygun olduğunuzu öğrenin
  3. Yetkilimizden Çekya Schengen vizesi almak üzere, gerekli evrak listesini edinin
  4. Evraklarınızı, vize almadan en az 15 gün içerisinde bize gönderin

Siz bu işlemi yaparken, bizler ise sizler adına evrak doğruluğu, risk analizi ve diğer tüm prosedürleri halledelim. Bu sayede, son evre olan Konsolosluk evresine gelmeden evvel, doğabilecek tüm pürüzleri ortadan kaldıralım, sizi ve dosyanızı da Çekya vizesi almak üzere hazır hale getirelim. Schengen vizesi almak için günün her anı ve her dakikasında bizleri arayabilir, aklınızda yer edinen soruları sorabilir ve aynı zamanda başvuru sürecinizi dilediğiniz anda başlatabilirsiniz.

Çekya Vizesi Uzun Süreli Alınır Mı?

Çekya vizesi, Schengen vizesi olarak alınabilen bir vize türü. Buna bağlı olarak, birçok farklı amaç doğrultusunda bu vizeye sahip olabilirsiniz. Başta turistik vize olmak üzere, kısa-uzun süreli öğrenci vizesi, ticari vize, şoför vizesi, transit geçiş vizesi, kültürel vize, etkinlik vizesi, göçmen vizesi gibi her türlü vize, yapacağınız seyahati karşılar niteliklerde alınabilen vizeler arasında yer alıyor.

Çekya için alacağınız vize türü, ülkede geçirebileceğiniz zamanı ya da giriş çıkış sayınızı da belirleyeceğinden, uzun süreli Çekya vizesinin alınabildiğini söylemek mümkün.

Çekya Schengen vizesi almak üzere başvuru yapmadan önce, ülkenin vize prosedür ve kriterlerini incelemekte fayda var. 10 yılı aşkın tecrübemiz ile sizlerin bu kriterleri ne derece karşıladığınızı incelerken, bu alanda yeterli tüm mevzuat ve bilgiye sahip olduğumuzu da belirtmek isteriz.

Unutmayın ki, kendi ülkeniz dışında hiçbir ülke, doğrudan ya da dolaylı olarak göç almak istemediğinden, maddi ve manevi olarak ülkeye dönüşünüz ile ilgili birçok evrakı, detaylıca inceleyecektir. Yapılan incelemede, vize kıstaslarına uygun olmanız, uzun süreli vize almanıza olanak sağlar.

Çekya Vizesi Ücretleri Güncellendi

2019 yılı bittiği ve 2023 yılı itibari ile yeni yıla girdiğimiz andan itibaren, Çekya Schengen vizesi ücretleri güncellendi. Bu ücret güncellemesi, genel itibari ile birçok ülke ile aynı oranda gerçekleşti. Hali hazırda Schengen ülkeleri, benzer vize ücretlendirmeleri yapıyor ve tıpkı diğer Schengen ülkeleri gibi aynı ücret politikası üzerinden hareket ediyorlar.

Hem Avrupa Birliği hem NATO hem de Schengen’in bir parçası olan Çekya ise bu konuda diğer Avrupa ülkelerine nazaran, daha uygun fiyatlı bir vize politikası izliyor. 2023 yılı güncel Çekya vize ücretleri şu şekilde;

  • Normal (Yetişkin) Tarife – 60 € (EUR)
  • 6-12 Yaş Arası Tarife – 35 € (EUR)
  • 0-6 Yaş Arası Tarife – 0 € (EUR)
  • Arnavutluk, Azerbaycan Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Cape Verde, Gürcistan Cumhuriyeti, Makedonya, Moldova, Karadağ, Rusya Federasyonu, Sırbistan ve Ukrayna vatandaşları için uygulanan tarife – 35 € (EUR)

Yukarıda belirtilen bedeller, Çek Cumhuriyeti tarafından belirlenmiş, vize harcı masrafı olarak kabul edilmekte, bu fiyata vize başvuru merkezimizin hizmet ya da danışma ücreti dahil olmamakta ve ödenen ücret, vize alamamanız durumunda, ne yazık ki iade edilmemektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Randevu S.S.S

Çek Cumhuriyeti Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Kısa süreli Çekya vizeleri için randevular vize başvuru merkezlerinden alınır. Uzun süreli Çekya vizeleri için konsolosluklardan şahsen randevu alınmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Vize Randevusu İşlemleri Nedir?

Çek Cumhuriyeti vize randevusunda talep edilen vize türüne göre gerekli vize evrakları hazırlanır. Çekya vize belgeleri eksiksiz ve hatasız olmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Vize Randevusu Sonrası Vize Sonuçlanma Süresi Nedir?

Çekya vizeleri ortalama olarak 5 iş gününde sonuçlanır.

Çekya Konsolosluğu – Vize Randevu Pasaport İşlemleri

Çekya vizesi işlemleri sürecinde, kısa bir süre içerisinde hızlı ve profesyonel bir başvuru hizmeti elde etmek için vize başvuru merkezimiz ile irtibata geçebilirsiniz. Bu doğrultuda, belgelerinizi hazırlamanızı takiben aynı gün başvuru işleminiz gerçekleştirilir ve online olarak Çekya Konsolosluklarına iletilir.

İletilen başvuru neticesinde, Çekya Konsolosluğu, sizin adınıza bir randevu oluşturur ve bu randevu tarihi ile saatini tarafımıza bildirir. Yapılan bilgilendirme neticesinde, randevu tarihini tarafınıza iletmemizi takiben, bu tarihte Konsoloslukta mülakatta olmanız gerekmektedir.

Herhangi bir siyasal, sağlıksal ya da farklı bir engeliniz bulunmaması, Çekya tarafından belirlenen kriterleri sağlamanız ve evraklarınızı eksiksiz olarak ibraz etmeniz durumunda, Çekya Schengen vizesi takriben 15 gün içerisinde hazır olacaktır.

Bu süreçte en çok vakit alan unsur ise Konsolosluk tarafından verilen randevuyu beklemek ve mülakat sonrası, vizenin hazırlanması süreçleridir. Vizeniz hazır olduğunda, pasaportunuzu biz teslim alır ve tarafınıza göndermekten memnuniyet duyarız.

 

Çek Vizesi sayfamızdan bilgi alınız.