Konsolosluk resmi sitesi değildir.  Çek Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.mzv.cz.İçeriklerin doğruluğu garanti edilmemektedir. İçerikler bilgilendirme amaçlıdır.

Consultation For Czech Republic
Consultation For Czech Republic
Consultation For Czech Republic
Previous
Next

Çek Çalışma İzni

Çek Çalışma Vizesi

 Çek Cumhuriyetinde kanunlara uygun bir şekilde çalışmak isteyenler ülkeye ait çalışma izin kartı almalıdır. Emplooye card, AB vatandaşları olmayanlara verilen yeni bir izin kartıdır.

Yeni kart istihdam amacı ile verilir ve plastiktir. Kart içinde biometrik özellikler barınır. Bu kart çalışma izni ile oturma iznini bir arada barındırır.

 Çalışma kartı 2 yıldan uzun süreli olmamak kaydıyla verilir. Kartın geçerlilik süresini uzatma imkanı da bulunur. Çalışma izin kartı ile Çek Cumhuriyeti merkezi iş kayıt sisteminde yer alan tüm işlerde çalışılır.

Çek Cumhuriyeti Çalışma izni kapsamında çek Konsolosluğu tarafından istenilen genel belgelere aşağıda yer verilmiştir.

l Pasaport ve varsa eski pasaport olmalıdır. Güncel olan pasaportun Çek seyahatinin bitiminin ardından 3 ay daha geçerliliğinin bulunması gerekmektedir.

Çek Çalışma İzni

l 2 adet bioemtrik fotoğraf

l Diploma, sürücü belgesi gibi profesyonelliği gösteren belgeler. Bu belgeler Çek diline çevrilmiş şekilde sunulmalıdır. Apostilli olarak sunulması gerekir.

l Çalışma sözleşmesi

l Seyahat sağlık sigortası

l Sabıka kaydı

 Belgeler tamamlanarak başvuru Çek Cumhuriyet, İç İşleri Bakanlığı İltica ve Göç Politikası Bölümüne başvuru yapılır. Konsolosluk ya da büyükelçiliğe de başvuru yapılabilir.

Başvuru öncesinde sizin için uygun olan işin numarasını ve açıklaması öğrenmek avantaj sağlayacaktır. İşveren ile geçilecek olan irtibat ile başvurunuz kısa sürede gerçekleşir.

Gerekli görüldüğü hallerde ek belgeler istenebilir. Çalışma izninizin ispatı için ekstra bilgiler talep edilebilir. Başvuruda yaklaşık 7 iş günü içinde işlemler son bulabilir.